WINDOWS 8’DEN METRO TARAYICILAR

WINDOWS 8’DEN METRO TARAYICILAR

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 8, yeni Metro tarayıcıları ile pek çok değişimi de beraberinde getirecek.

Yeni işletim sistemi ile kendi internete tarayıcısı olan Internet Explorer 10’u da öne çıkarmaya başlayan Microsoft, tarayıcısını iki farklı sürümle yayınlamayı planlıyor. Microsoft, bu iki farklı sürüm sayesinde kullanıcılara istedikleri anda bütün eklentilerin hızlandırıcıların yer aldığı bir sürüm ya da tam ekranda çoklu dokunmatik özelliğini destekleyen ve içeriğinde eklenti bulunmayan bir sürüm sunmayı planlıyor.

Windows 8 işletim sistemi Google’ın ve Mozilla’nın da tarayıcılarında büyük değişimler sağlıyor. İki şirketin Windows 8’e uyumlu tarayıcılar üzerinde çalışması bunun en açık göstergelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Opera da aynı şekilde yeni bir Windows 8 uyumlu sürüm üzerinde çalışıyor ve işletim sisteminin pazara sürülmesinden itibaren tarayıcısını kullanıcılarına sunmayı amaçlıyor.
Windows 8 işletim sistemi üzerinde çalışan Metro uygulamaları Win32 API’larından daha farklı olarak WinRT framework kullanıyor. Kısacası kendi içerisinde yer alan kodlarında herhangi bir değişime ihtiyaç duymaksızın x86 ve x64 sürüm bilgisayarlarda ve ARM tabanına sahip Windows tabletler üzerinde kolayca çalışabiliyor.

Şu an IE10’un dışında diğer tarayıcı şirketlerinin Windows 8 işletim sisteminde kullanılmak üzere nasıl bir tarayıcı tasarladıkları oldukça merak ediliyor. Tabi bu sürümleri ilerleyen zamanlarda göreceğiz, ancak Windows 8 Metro ara yüzü ile tarayıcıların nasıl bir şekle bürüneceği oldukça merak ediliyor. Bakalım, Google, Mozilla ve Opera Windows 8 işletim sistemi için nasıl planlar yapıyor ve bu sistemde en çok kullanılacak olan web tarayıcısının hangisi olacağı çok merak ediliyor.
2012 Ekim ayı içerisinde pazara sunulması beklenen Windows 8 işletim sisteminin, kullanıcılara pek çok yenilik sunacağı daha şimdiden açıkça görülüyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

183 Görüntülenme

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

More in Genel (49 of 55 articles)