İnternette Güvenli Dolaşım – Kendinizi Gizleyin

İnternette Güvenli Dolaşım – Kendinizi Gizleyin

Merhaba bu yazımda bir sitede okuduğum haberden esinlenerek, sizlere sunmak isteğidim bir konu, İnternette Güvenli Dolaşım – Kullanıcı Bilgileri Gizliliği . Teknoloji ve bununla birlikte gelen yazılım ürünleri o adar gelişti ki, artık girdiğiniz birçok site sizden ulaşabildiği tüm bilgilere erişebiliyor. Çevrimiçi herhangi bir şey yaptığınızda, birileri mutlaka sizi izliyor. Ve sizi izleyenler sadece sitenin veya servisin sahipleri değil.

ISP’niz, sosyal medyanız, reklam firmalarından biri veya güvenlik servisleri, siz farkında olmadan sizi takip ediyorlar. Tabi ki kendimizi gizlemenin yolları var. Ancak hiç biri tam anlamıyla gizlilik sağlamıyor. Son kullanıcılar genelde bilindik tarayıcılar kullanırlar. IE,Chrome,Firefox,Opera,Safari… Bunların arasında Firefox bana göre en güvenlisi, ayrıca bir eklenti var bu eklenti ile girdiğiniz siteye bağlı alt servisleri gösteriyor ve nerelere bağlandığınızı da görebiliyorsunuz. Eklentinin adı Lightbeam kurmanıızı tavsiye ederim. bir haber sitesine bağlandım ve kac tane alt servisin bana eriştiğini gördüm. Örnek vermek gerekirse araştırma firmaları, reklam firmaları, sosyal ağlar, yazı tipi sağlayıcıları, ve yine reklam firmaları..

Bunlardan en basit olarak gizlenme yolu kullandığınız tarayıcılarda çerez tutmamanız, ancak bu şekilde tarayıcıları ayarlasanız bile yazılımlar bir şekilde çekiyorlar bilgileri. Daha da gizli olmak istiyorum diyorsanız Tor tarayıcısın indirip kullanmak yada Ghostery firefox eklentisini kurup firefox ile devam edebilirsiniz.

Gizli ve dikkatli sörfler :)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
İnternette Güvenli Dolaşım - Kendinizi Gizleyin, 4.0 out of 5 based on 4 ratings

586 Görüntülenme

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

More in Genel, İNTERNET (5 of 57 articles)