Daltarak nedir ? Kimlerdir ?

Daltarak nedir ? Kimlerdir ?

Yasinkilickaya.com yazarı olarak sizlere bu hafta ”Daltarak”ları anlatacağım.

Osmanlı döneminde savaşa gidilirken ”daltarak” denen adamlar bulunurmuş. Bunlar ise, saraya ufak yaşta alınan gayrimüslim çocuklarıymış. Osmanlı döneminde savaşa gidilirken daltarrak” denen adamlar bulunurmuş. Bunlar ise, saraya ufak yaşta alınan gayrı müslüm çocuklarıymış. Küçüklüklerinden itibaren sadece pirinç ve hamur işleriyle beslenip izbandut gibi olmaları sağlanırmış.


Osmanlı döneminde savaşa gidilirken ”daltarak” denen adamlar bulunurmuş. Bunlar ise, saraya ufak yaşta alınan gayrimüslim çocuklarıymış. Osmanlı döneminde savaşa gidilirken daltarrak” denen adamlar bulunurmuş. Bunlar ise, saraya ufak yaşta alınan gayrı müslüm çocuklarıymış. Küçüklüklerinden itibaren sadece pirinç ve hamur işleriyle beslenip izbandut gibi olmaları sağlanırmış. Bi yandan da, her gün yağlı elleri ile mermer tokatlayıp idman yaparlarmış. Böylelikle elleri sağlamlaşır, beton gibi olurmuş.Zamanla ellerindeki sinirler ölür ve acı hissetmezlermiş. Zaten mermeri tokatlayarak kıramayanı da savaşa götürmezlermiş.

 

Bu daltarraklar savaşta gürz-kılıç filan kullanmayıp, düşman askerlerinin beyinlerini tek tokatla, (Osmanlı tokadı lafı da burdan geliyor) dışarı çıkartırlarmış. Düşünün, adamın kafasında miğfer var ve bi vuruşta kafa miğferle birlikte dağılıyor. Hatta ön sırada bulunan düşmanların atlarınıda tek tokatla yere serdikleri bile olmaktaymış.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.2/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Daltarak nedir ? Kimlerdir ?, 3.2 out of 5 based on 5 ratings

2.276 Görüntülenme

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

More in Genel (30 of 55 articles)