SQL Dersleri – Başlangıç Seviyesi

SQL Dersleri – Başlangıç Seviyesi

Merhaba arkadaşlar, SQL ile alakalı yazılarıma başlama kararı aldım. Bir nevi junior seviyeden başlayıp orta seviye bir veritabanı oluşturma ekleme silme güncelleme bırakma gibi işlemlerin ardından daha kapsamlı çok faydalı olan MSSql ve birçok veri tabanı yönetim sistemlerinde kullanılan komutlarının kullanımına geçeceğiz.

Öncelikle SQL nedir buradan başlayalım. SQL ” Structured Query Language” yani Yapısal Sorgulama Dili anlamına gelir. SQL bir veritabanı ile iletişim kurmak için kullanılır. ANSI (Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) göre, ilişkisel veritabanı yönetim sistemleri için standart bir dildir.


SQL ifadeleri bir veritabanı üzerinde veri güncelleştirme gibi görevleri gerçekleştirmek, ya da bir veritabanından veri almak için kullanılır. SQL kullanan bazı ortak ilişkisel veritabanı yönetim sistemleri: Oracle, Sybase, Microsoft SQL Server, Access, Ingres, vb birçok veritabanı sistemleri SQL kullanmasına rağmen, bunların çoğu da genellikle sadece kendi sisteminde kullanılan kendi ek özel uzantıları vardır . Ancak, hemen hemen her şeyi gerçekleştirmek için kullanılan standart komutlar: “oluşturma (Create)”, “Sil (Delete)”, “Güncelleme (Update)”, “Ekle (Insert)”, “Select” ve “Bırak (Drop)” bunlardır.

Bende bu komutların temel olarak kullanımlarını sizlere örneklerle göstereceğim. Diğer yazımda MSSql kullanarak yeni veri tabanı oluşturmayı ve yukarıda belirtmiş olduğum komutlardan örneklerle devam edeceğim.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.4/5 (7 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
SQL Dersleri - Başlangıç Seviyesi, 4.4 out of 5 based on 7 ratings

3.709 Görüntülenme

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

More in Genel, MSSQL, PROGRAMLAMA (43 of 61 articles)