Aylık Arşiv: Ağustos 2012

SQL Server 2008 Peer to Peer Transactional Replication Kurulumu

SQL Server 2008 Peer-to-peer_transactional_replication

Merhaba arkadaşlar kısa bir ayrılığın üzerinden tekrar MSSQL Server üzerinde yapmış olduğum projelerden birini daha size anlatacağım. Konumuz SQL Server 2008 Peer – to – Peer Transactional Replication Kurulumu bu yazının başlığını okuduktan sonra belki de bu nedir diyebilirsiniz, hiç duymamış olabilirsiniz. SQL Server 2008 Peer – to – Peer Transactional Replication; eşdeğer veritabanları arasında olan ve işlem yükünü hafifleten ... Devamını Oku »

The database could not be exclusively locked to perform the operation. HATASI ve ÇÖZÜMÜ

sql

Merhaba Arkadaşlar, DBA olma yolunda ilerlerken zaman zaman karşınıza ummadığınız problemler çıkabilir. Benimde karşıma çıktıkça çözümlerini paylaşıyorum ki özellikle SQL DERSLERİ serimi takip eden arkadaşlara da lazım olabilecek ekstra bir bilgi olacaktır bu yazım. Bir dipnot daha düşmek isterim ki asla karşınıza çıkan hatalardan problemlerden korkmayınız, çözümünü arayıp bulduğunuzda bu işte bir adım daha ileri gitmiş olursunuz. Ve aşağıda anlatacağım ... Devamını Oku »

SQL Dersleri – SQL Fonksiyon Kullanımı

sql

Merhaba arkadaşlar, SQL Derslerine devam ediyoruz. Daha önceki dersler temel SQL ifadelerini öğrenmiştik. Umarım bunlar çok basit diyerekten denemeler , testler , alıştırmalar yapmamazlık etmiyorsunuzdur. Özellikle insert ve update ifadelerinde bolca alıştırma yapmanızı tavsiye ederim. Şimdiki dersimiz ise SQL Fonksiyon kullanımı. SQL de neden fonksiyon kullanılır ? Bize faydası nedir ? Önce bu soruların yanıtlarını verelim… 7.049 Görüntülenme Devamını Oku »

Facebook’tan yok dedirtecek özellik

facebook

Merhaba arkadaşlar, facebook’tan yok daha neler dedirten bir uygulama daha geliyor. Bebek Bekliyor Kategorisi , evet yanlış duymadınız bebek bekliyor :). Facebok yaşam olaylarına uzun bir aradan sonra yeni bir kategori ile geliyor. Bu haberi okuduğum artık Türkiye’deki espirileri ve bu konuda alaylı caps’leri düşünemiyorum. 533 Görüntülenme Devamını Oku »

Sleeping barber problem – in C#

Waiting room of a barber shop, a barber chair and chair stand is composed of n units. If you are a barber shave the customer will be sleeping. If a customer arrives filled all the chairs in the waiting customer leaves the shop. If the customer when the barber shaving a customer to another, whereas if you have an empty ... Devamını Oku »

Varolan Veritabanı Dökümantasyonu – Reverse engineering Programs

veritabani-dokumantasyon

Merhaba arkadaşlar, zaman buldukça yazılarıma devam ediyorum. Yoğun iş temposu ve bu iş temposu harici uğraşlarımız haftada bir yazı yazmama sebep oluyor. Neyse gelelim yazımızın içeriğine. Bir önceki yazımda sizlere Varolan Veritabanı Üzerinde Tersine Mühendislik – Reverse Engineering başlıklı yazımda anlattıklarımın üzerine birşeyler koymak istedim. Varolan bir veritabanı dökümantasyonunda gördüm ki en önemlisi aslında bunları bir WORD dökümanı ya da ... Devamını Oku »

Varolan Veritabanı Üzerinde Tersine Mühendislik – Reverse Engineering

url

Merhaba arkadaşlar, yeni bir yazı ile birlikteyiz. Bu sefer sizlere yazılım sektöründe sıkça karşılaşılan ve olmazsa olmaz gereksinimlerden birisi DÖKÜMANTASYON ile ilgili bir kısım bilgiler verip tecrübemi paylaşacağım. Normal şartlar da bir yazılım projesine başlarken her türlü gereksinimlerin hazırlanması bir dökümantasyon işlemidir fakat birçok yazılım firması bu dökümantasyon işinde bazı eksiklikler yapabiliyorlar. 556 Görüntülenme Devamını Oku »