Varolan Veritabanı Üzerinde Tersine Mühendislik – Reverse Engineering

Varolan Veritabanı Üzerinde Tersine Mühendislik – Reverse Engineering

Merhaba arkadaşlar, yeni bir yazı ile birlikteyiz. Bu sefer sizlere yazılım sektöründe sıkça karşılaşılan ve olmazsa olmaz gereksinimlerden birisi

DÖKÜMANTASYON ile ilgili bir kısım bilgiler verip tecrübemi paylaşacağım. Normal şartlar da bir yazılım projesine başlarken her türlü gereksinimlerin hazırlanması bir dökümantasyon işlemidir fakat birçok yazılım firması bu dökümantasyon işinde bazı eksiklikler yapabiliyorlar.

Örneğin ; veritabanını oluştururken tablo ve tabloların içindeki alanların açıklamalarını yazmıyor. Bu durum kimine göre ne gerek var dense de aslında olmazsa olmaz bir durumdur. DBA (veritabanı uzmanı) olarak çalışanınız var diyelim ve bu kişi ile yolları ayırdınız. Yeni bir DBA geldi ve sizin ne yaptığınızı veritabanı yapınızı bilmiyor. Bu durumda elinizde veritabanınız ile ilgili dökümantasyon varsa yeni çalışanınıza verirsiniz ve kısa sürede hemen bilgileri alır. Ama dökümantasyonunuz yoksa bu sefer yeni çalışanınıza bu veritabanı üzerine bir şekilde eğitim vermelisiniz. Bu sadece veritabanı değil programlama kısmı içinde geçerlidir.


Gelelim bu dökümantasyon işi veritabanında nasıl yapılır. Herhangi bir var olan veritabanı yada programın dökümantasyon işini yapmaya ” Tersine mühendislik – Reverse Engineering yada Analyst ” kavramlarının içine girer.

Var olan veritabanının dökümantasyonunu yapmanız için en uygun , en kullanışlı program MS VİSİO 2010‘ dur.

Öncelikle MS VİSİO programını indirip kurmalısınız. Daha sonra var olan veritabanınıza erişimler için çok basitçe ayarlar var (veritabanına erişim kullanıcı adı, şifresi vs..) bunları yaparsınız.
Daha sonra açtığınız visio programında ” File – NewDaha sonra da Software and Database – Database Model Diagram ”
Ve son olarakta Reverse Engineering seçilir ve Bağlantı kurmak istediğimiz veritabanı seçilir.Bu şekilde açmamızın nedeni var olan veri tabanının tablolarını alanlarını ve ilişkilerini diyagram üzerinde görmek içindir. Böylelikle VİSİO programında nasıl veritabanı üzerinde reverse engineering yapılmasının kapısını açmış olduk. Buraya kadar yaptıysanız artık sol alt köşede tablolarınıza tek tek tıkladığınızda ” Notes ” kısmına tablo açıklaması , “Coloumns” kısmınıa da tablo içindeki alanların açıklamasını yazarak dökümantasyona başlayabilirsiniz. Burada anlattığım MSSQL de yapılmış bir veritabanıydı. İlerleyen zamanlarda farklı ilişkisel veritabanlarında oluşturulmuş veritabanına tersine mühendislik yapmayı ve tekniklerini anlatacağım. Ben kendim hem MSSQL de hem de Firebirde ‘te yapılmış veritabanına tersine mühendislik yaptım.

Bu alanda kullanabileceğiniz programlar ve açıklamarı Bu alanda kullanabileceğiniz programlar ve açıklamarı bu yazımda belirttim.

Hepinize kolay gelsin..

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Varolan Veritabanı Üzerinde Tersine Mühendislik - Reverse Engineering, 5.0 out of 5 based on 1 rating

556 Görüntülenme

 

Yoruma kapalı.

More in Genel, MSSQL, PROGRAMLAMA (28 of 61 articles)