JavaScript Nedir ?

JavaScript Nedir ?

Merhaba arkadaşlar, bu zamana kadar başlangıç seviyesinde MSSQL dersleri, temel SQL ifadelerini kullanmayı öğrendik. Yazılımın içinde bulunduğunuz sürece ister .NET , ister Ruby, ister Veritabanı uzmanı (DBA) olun illa ki bir şekilde bulaştığınız bir dil var ki o da ” JavaScript “ aslına bakarsanız bende yeni yeni bu script dilinin içine girdim. Ve kısa zamanda çok büyük faydalarını gördüm. Bazen iş yükünüzü çok hafifletiyor. Kısacık bir fonksiyon yazarak dakikalarca sürecek işinizi bir kaç dakika içinde yapıyorsunuz.

Yazılımla alakası olmayan ama programlama dillerinin sadece isiminlerini bilen bazı arkadaşlar sizlere bu konuda Java’nın basitleştirilmiş hali diyebilir kesinlikle öyle değil. Java ayrı JavaScript ayrıdır.JavaScript adı üstünde bir script dilidir. Web sayfalarında dinamik içerik sağlamak ya da kullanıcıyla iletişim kurmak için kullanılmaktadır. Web tasarımcılarının olmazsa olmazlarındandır. Web arayüzlü program geliştiriyorsanız çok çok faydalanacağınızı düşünüyorum. Zaten söylediğim gibi ister istemez girecekseniz, birşey yapmak isterken çözümü javascript olan çok sorunlarla karşılaşıp sizde tanışacaksınız :)

Bende içinde bulunduğum projenin içinde kullanmış olduğum DataGrid’imi bir butonla gizleyip yine aynı butonla açmam gerekiyordu. Bunu javascriptle yapabileceğimi düşünüyordum yaptım. Fakat yine aynı proje içinde, bu proje web tabanlı bir proje ve sadece verileri çektiğim tabloyu yazdırmalıyım. Altını çiziyorum karşınızdaki sayfanın tamamı değil sadece verileri çektiğiniz tabloyu yazdıracaksınız. Bunuda araştırdım ki 3 satırlık JavaScript kodu bu işi hallediyor.

Bol scriptli günler ;)

Konuların öz anlatımları aşağıdaki linklerdedir.

Javascript ile Hide and Show. Div gizleme

Javascript print fonksiyonu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
JavaScript Nedir ?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

121 Görüntülenme

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

More in Genel, JavaScript, PROGRAMLAMA (14 of 61 articles)