Firebird ODBC Driver Yüklemesi Ve Oluşan Client Sorunu

Firebird ODBC Driver Yüklemesi Ve Oluşan Client Sorunu

Merhaba arkadaşlar, uzun süren bir ilgisizliğin ardından yaşamış olduğum bir problemin, almış olduğu zamanı ve çözümün anlatacağım.

 

Daha önce  Reverse Enginnering ile uğraşanınız oldu bilmiyorum fakat az biraz bilgi vereyim. Türkçe’de Tersine mühendislik anlamına gelen bu mühendislik dalı sizi neyin nasıl işlediğinizi en sondan başa doğru gitmenizi öngeren bir mühendislik dalı. Bende bu alanda var olan büyük bir veritabanını MS VİSİO programı ile reverse engineering yaparak  dökümantasyonunu çıkartıyorum. İkinci veritabanına geçtiğimde gördüm ki bir problem var. İkinci veritabanı FireBird ile yapılmış. Ne var ki MS Visio ile   *.FDB uzantılı veritabanına ulaşmak için öncelikle birkaç yapmamız gereken işlem olacak.

** Öncelikle Firebird resmi sitesinden ODBC driver indiriyoruz. http://www.firebirdsql.org/en/odbc-driver/

** İndirim işlemi bittiken sonra driver’ı kuruyoruz.

Control Panel\All Control Panel Items\Data Sources

penceresini açıyoruz ve 1 numara ile işaretlediğim yere ” Add ” butonuna basıp açılan pencerede ” Firebird\Interbase Driver ”

 

 

 

Driver ayarlarını , veri tabanını ve şifresini göstereceğimiz pencere açılacak.(Firebird ODBC Driver Setup)

 

Dikkat etmeniz gereken kısımlar  2 ve 3 numaralı kısımlardır. 2 numaralı yerde database’in olduğu belleği gösterdikten

sonra başına localhost: yazmalısınız.

Örnek : localhost:C:\Desktop\..\...\veritabanimiz.FDB

 

3 numaralı alanda client dosyamız var. Bu mecburi değil fakat bağlantı sorunu yaşandığında internetten GDS32.dll dosyasını indirip

C://windows/system32 klasörünün altına atmalısınız.

 

Başlıkta clint sorunu yazmışım, GDS32.dll aslında sizde kendi bilgisayarınızda var fakat eski, bunun yeni sürümünü edinmeniz gerekiyor. Client sorunu da böyle çözülüyor.

 

Umarım yararlı bir döküman olmuştur. Bu problemi baya araştırdım fakat Türkiye’de Reverse Engineering alanı çok dar olduğu için böyle bir problemle karşılaşan google de bir adam buldum oda benim gibi çözüme ulaşamamıştı.

Herkese başarılar :)

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

1.476 Görüntülenme

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

More in Genel (27 of 55 articles)