NFC nedir ? Yakın Alan İletişimi hk

NFC nedir ? Yakın Alan İletişimi hk

NFC Türkçe’deki karşılığı ile “Yakın Alan İletişimi” anlamına gelir. 2002 de dünyaya gözlerini açan bu NFC teknolojisi, özellikle günümüz Avrupasında baya bir yaygınlaşmaya başladı. Özellikle ulaşım,poster, sinema bilgileri ve ödemesi, market alışverişi ödemeleri, hatta elektronik bir kapıyı açma, arabayı çalıştırmak gibi birçok alanda yaygınlaşan bu teknoloji, kullanıcılarına güvenli ve ekonomik bir yapı sağlıyor. Çok yakın alandan iletişime geçemesi sebebi ile hem hızı hemde güvenlik seviyesi yüksek olan NFC iki cihaz arasında küçük paketler göndermek için gerçektende ideal bir teknoloji. Fakat GSM operatorleri ile ortak çalışan ve bu teknolojiyi kullanan ödeme sistemlerinde veriler özel bir uygulama sayesinde şifrelenip gönderiliyor.

Bu sistem en az bir NFC etiket , bir NFC teknolojisine sahip mobil telefon yada NFC okuyucu donanımla çalışır. Etikette bellek alanı vardır ve bu bellek alanı aynı zamanda anten görevini üstlenir. Anten görevini üstlenen mekanizma, NFC okuyucu kendine yaklaştırıldığında manyetik alan oluşturur. Oluşan manyetik alanda etiket ve okuyucu haberleşir. Bu haberleşmede etiketten gelen veri sonrasında ekrana ne yapılmak istendiği ile alakalı uygulama açılır(ödemeler için; sms onay mesajı, posterler için; bilgi ekranı vs.).

Nfc etiketlerin üzerinde vCard, URL, telefon numarası, not saklayabilirsiniz.

Bu sistemin bir diğer avantajlı kısmı , etikete herhangi bir veri yazmak için fazla uğraşmıyorsunuz, google play store’ da NFC Tag Writer / Reader gibi programlar mevcut. Bunlar vesilesi ile hem yazma hemde okuma yapabilirsiniz.Bende bitirme tezim bu teknoloji üzerine olduğu için ilk NFC etiket okuma ve yazma uygulamamı tasarlayıp, kodladım. Bu tasarım ve çalışma mantığı ile alakalı dökümanlarımı ilerleyen zamanlarda yayınlacağım(açık kaynak kod olmadan). Bu konu üzerine yaptığım araştırmalarda gerçekten de Türkiye’de yeni olan bu teknolojiyi yakip eden döküman arayan birçok Mobil Developer arkadaşlar ile karşılaştım. Şuan yeteri kadar Türkçe kaynağı olmayan İngilizce kaynağıda sınırlı olan bir konu.

Belki de beş sene içerisinde Türkiye’de çok kullanacağımız bir teknoloji olacağına inandığım için bu alanda araştırmalar ve geliştirmelere devam ediyorum.

NFC ile bilmek istediğiniz herşey

NFC Hakkında Herşey bu adrestedir… tıklayınız

 

nfc-300x192

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
NFC nedir ? Yakın Alan İletişimi hk, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

305 Görüntülenme

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

More in ANDROİD, BİLİŞİM, Genel, İNTERNET, MOBİL YAZILIM (9 of 58 articles)